FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Sofus Johannesen

Fredericia · Central Midfield

22
Kampe
1274
Minutter
6
Mål
2
Assists
6.89
Rating
Mål0.42 · 97. percentil · nr. 4 af 87Assists0.14 · 74. percentil · nr. 23 af 87Key passes0.99 · 53. percentil · nr. 41 af 87Passes in final third2.61 · 10. percentil · nr. 78 af 87Pass accuracy73% · 0. percentil · nr. 63 af 63Possession lost17.52 · 12. percentil · nr. 77 af 87Ball recoveries4.59 · 36. percentil · nr. 56 af 87Tackles won0.64 · 17. percentil · nr. 72 af 87Interceptions1.06 · 44. percentil · nr. 49 af 87Duels won49% · 39. percentil · nr. 37 af 60MålAssistsKey passesPasses in final thirdPass accuracyPossession lost ↓Ball recoveriesTackles wonInterceptionsDuels won
Sofus Johannesen
  • Mål97. percentil · nr. 4 af 87
    0.42
  • Assists74. percentil · nr. 23 af 87
    0.14
  • Key passes53. percentil · nr. 41 af 87
    0.99
  • Passes in final third10. percentil · nr. 78 af 87
    2.61
  • Pass accuracy0. percentil · nr. 63 af 63
    73%
  • Possession lostlavere er bedre12. percentil · nr. 77 af 87
    17.52
  • Ball recoveries36. percentil · nr. 56 af 87
    4.59
  • Tackles won17. percentil · nr. 72 af 87
    0.64
  • Interceptions44. percentil · nr. 49 af 87
    1.06
  • Duels won39. percentil · nr. 37 af 60
    49%

Percentil blandt 87 centrale midtbanespillere med mindst 0 minutter i sæson 2025/26. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Tómas KristjánssonAGF101231.460.000.002.20–5.12
2Osman AddoViborg FF81431.260.003.152.52–7.55
3Yoram ZagueFC København71501.200.003.001.20–6.60
4Geovanni Vianney NdjeeFC København101501.200.001.204.20–2.40
5FranculinoFC Midtjylland2113431.140.201.142.8839%2.95
6Levy NeneNordsjælland204550.990.401.584.1531%2.18
7Julius EmefileFC Midtjylland41040.870.003.461.73–2.60
8Stefen TchamcheAGF131200.750.000.003.75–3.00
9Youssoufa MoukokoFC København2412060.670.151.273.8146%3.13
10William MartinOdense BK162840.630.632.851.90–4.12
11Valdemar ByskovFC Midtjyllandvs2810960.570.252.382.4643%7.47
12Kristall Máni IngasonSønderjyske Fodbold149520.570.191.321.4244%3.12
13Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
14Janni SerraAGF205190.520.001.212.2546%2.77
15Jordan LarssonFC København3222920.510.312.242.7142%3.61
16Anders JacobsenVejle Boldklub83690.490.241.221.46–2.20
17Florian DanhoRanders FC83690.490.000.005.1238%1.46
18Michael GregoritschBrøndby IF113700.490.241.462.92–2.92
19Tonni AdamsenSilkeborg IF3126070.480.242.042.3540%2.11
20Jona NiemiecOdense BK259490.470.190.662.8540%2.18
21Sho FukudaBrøndby IF239690.460.091.112.3247%3.72
22Ola SolbakkenNordsjælland1711710.460.081.382.3840%0.69
23Mikkel DuelundVejle Boldklubvs2515640.460.060.812.7048%3.68
24Jonatan LindekildeFredericiavs179850.460.180.732.9243%3.65
25Alexander BuschSilkeborg IF42030.440.000.000.89–1.77

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæson 2025/26.