FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Birger Meling

FC København · Left Back

18
Kampe
953
Minutter
4
Mål
1
Assists
7.14
Rating
Mål0.38 · 100. percentil · nr. 1 af 57Assists0.09 · 46. percentil · nr. 31 af 57Key passes1.13 · 63. percentil · nr. 22 af 57Accurate crosses0.66 · 45. percentil · nr. 32 af 57Passes in final third6.14 · 59. percentil · nr. 24 af 57Successful dribbles0.28 · 18. percentil · nr. 47 af 57Tackles won1.61 · 80. percentil · nr. 12 af 57Interceptions0.94 · 38. percentil · nr. 36 af 57Duels won63% · 95. percentil · nr. 3 af 43Dribbled past0.76 · 46. percentil · nr. 31 af 57MålAssistsKey passesAccurate crossesPasses in final thirdSuccessful dribblesTackles wonInterceptionsDuels wonDribbled past ↓
Birger Meling
  • Mål100. percentil · nr. 1 af 57
    0.38
  • Assists46. percentil · nr. 31 af 57
    0.09
  • Key passes63. percentil · nr. 22 af 57
    1.13
  • Accurate crosses45. percentil · nr. 32 af 57
    0.66
  • Passes in final third59. percentil · nr. 24 af 57
    6.14
  • Successful dribbles18. percentil · nr. 47 af 57
    0.28
  • Tackles won80. percentil · nr. 12 af 57
    1.61
  • Interceptions38. percentil · nr. 36 af 57
    0.94
  • Duels won95. percentil · nr. 3 af 43
    63%
  • Dribbled pastlavere er bedre46. percentil · nr. 31 af 57
    0.76

Percentil blandt 57 backer med mindst 270 minutter i sæsonerne 2024/25 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC København64790.940.000.563.76–0.75
2Janni SerraAGF84120.870.001.973.28–1.31
3Alexander SimmelhackSilkeborg IF325350.840.170.842.3643%2.86
4Mathias KvistgaardenBrøndby IF2920240.760.220.843.6045%1.91
5Friday EtimFC Midtjylland106100.740.441.183.3949%3.69
6Mohamed SankohRanders FC93880.700.000.702.5548%1.86
7Hjalte Boe RasmussenNordsjælland103940.690.231.143.20–2.74
8Yonis NjohViborg FF148100.670.000.782.4440%2.56
9Ola BrynhildsenFC Midtjylland62830.640.000.953.50–4.13
10Adam BuksaFC Midtjylland2417020.630.050.793.6048%1.69
11Patrick MortensenBrøndby IF3929820.630.000.542.4444%1.57
12Jakob BondeHorsens94470.600.001.212.21–2.82
13Stanley IheanachoFC Midtjylland94490.600.200.603.2142%3.41
14Milan IloskiNordsjælland163060.590.001.475.29–2.06
15Kelvin EhibhatiomhanHorsens86150.590.000.732.7845%0.88
16German OnugkhaVejle Boldklub2920480.570.040.623.4349%1.27
17FranculinoFC Midtjylland3219690.550.141.143.0233%3.11
18Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
19Jordan LarssonFC København2413800.520.201.702.0243%2.48
20Osaze De RosarioSønderjyske Fodbold43490.520.261.033.3534%3.09
21Tonni AdamsenSilkeborg IF3326780.500.131.712.8639%2.32
22Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
23Oskar FengerBrøndby IF93620.500.250.251.24–1.49
24Frederik GytkjaerLyngby Boldklub3616450.490.110.821.9734%2.46
25Mohamed ElyounoussiFC København3627970.480.292.543.5746%4.05

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.