FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Alexander Simmelhack

Silkeborg IF · Centre Forward

47
Kampe
838
Minutter
6
Mål
1
Assists
6.72
Rating
Mål0.64 · 91. percentil · nr. 7 af 71Assists0.11 · 46. percentil · nr. 39 af 71Shots1.93 · 19. percentil · nr. 58 af 71Shot accuracy67% · 100. percentil · nr. 1 af 53Key passes0.97 · 50. percentil · nr. 36 af 71Big chances created0.11 · 31. percentil · nr. 49 af 71Successful dribbles0.97 · 61. percentil · nr. 28 af 71Aerials won3.11 · 76. percentil · nr. 18 af 71Duels won44% · 66. percentil · nr. 22 af 62Ball recoveries2.58 · 54. percentil · nr. 33 af 71MålAssistsShotsShot accuracyKey passesBig chances createdSuccessful dribblesAerials wonDuels wonBall recoveries
Alexander Simmelhack
  • Mål91. percentil · nr. 7 af 71
    0.64
  • Assists46. percentil · nr. 39 af 71
    0.11
  • Shots19. percentil · nr. 58 af 71
    1.93
  • Shot accuracy100. percentil · nr. 1 af 53
    67%
  • Key passes50. percentil · nr. 36 af 71
    0.97
  • Big chances created31. percentil · nr. 49 af 71
    0.11
  • Successful dribbles61. percentil · nr. 28 af 71
    0.97
  • Aerials won76. percentil · nr. 18 af 71
    3.11
  • Duels won66. percentil · nr. 22 af 62
    44%
  • Ball recoveries54. percentil · nr. 33 af 71
    2.58

Percentil blandt 71 angribere med mindst 270 minutter i sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC Københavnvs64790.940.000.563.76–0.75
2FranculinoFC Midtjyllandvs5333120.790.161.142.9635%3.04
3Mathias KvistgaardenBrøndby IFvs2920240.760.220.843.6045%1.91
4Mohamed SankohRanders FCvs93880.700.000.702.5548%1.86
5Janni SerraAGFvs289310.680.001.552.7150%2.13
6Levy NeneNordsjællandvs4110830.660.251.504.0735%2.16
7Alexander SimmelhackSilkeborg IF478380.640.110.971.9344%2.58
8Ola BrynhildsenFC Midtjyllandvs62830.640.000.953.50–4.13
9William MartinOdense BK162840.630.632.851.90–4.12
10Julius EmefileFC Midtjylland112900.620.002.481.8639%2.48
11Adam BuksaFC Midtjyllandvs2719110.610.050.853.4948%1.55
12Stanley IheanachoFC Midtjylland94490.600.200.603.2142%3.41
13Kelvin EhibhatiomhanHorsens86150.590.000.732.7845%0.88
14Youssoufa MoukokoFC Københavnvs2613860.580.131.233.4444%3.05
15Jakob BondeHorsens124630.580.001.172.14–2.72
16German OnugkhaFC Københavnvs3020570.570.040.613.4649%1.27
17Milan IloskiNordsjællandvs173270.550.001.385.50–2.48
18Yonis NjohViborg FF2413110.550.070.892.1340%3.09
19Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
20Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
21Osaze De RosarioSønderjyske Fodboldvs43490.520.261.033.3534%3.09
22Jordan LarssonFC København5636720.510.272.032.4542%3.19
23Patrick MortensenBrøndby IFvs7152890.510.000.712.3345%1.43
24Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
25Tonni AdamsenSilkeborg IFvs6452850.490.191.872.6139%2.21

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.