FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Viktor Claesson

FC København · Centre Forward

57
Kampe
2717
Minutter
12
Mål
5
Assists
6.94
Rating
Mål0.40 · 65. percentil · nr. 21 af 58Assists0.17 · 56. percentil · nr. 26 af 58Shots2.42 · 42. percentil · nr. 34 af 58Shot accuracy34% · 30. percentil · nr. 36 af 51Key passes1.46 · 75. percentil · nr. 15 af 58Big chances created0.36 · 88. percentil · nr. 8 af 58Successful dribbles0.40 · 21. percentil · nr. 46 af 58Aerials won1.56 · 44. percentil · nr. 33 af 58Duels won40% · 33. percentil · nr. 38 af 56Ball recoveries2.72 · 56. percentil · nr. 26 af 58MålAssistsShotsShot accuracyKey passesBig chances createdSuccessful dribblesAerials wonDuels wonBall recoveries
Viktor Claesson
  • Mål65. percentil · nr. 21 af 58
    0.40
  • Assists56. percentil · nr. 26 af 58
    0.17
  • Shots42. percentil · nr. 34 af 58
    2.42
  • Shot accuracy30. percentil · nr. 36 af 51
    34%
  • Key passes75. percentil · nr. 15 af 58
    1.46
  • Big chances created88. percentil · nr. 8 af 58
    0.36
  • Successful dribbles21. percentil · nr. 46 af 58
    0.40
  • Aerials won44. percentil · nr. 33 af 58
    1.56
  • Duels won33. percentil · nr. 38 af 56
    40%
  • Ball recoveries56. percentil · nr. 26 af 58
    2.72

Percentil blandt 58 angribere med mindst 450 minutter i sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC Københavnvs64790.940.000.563.76–0.75
2FranculinoFC Midtjyllandvs5333120.790.161.142.9635%3.04
3Mathias KvistgaardenBrøndby IFvs2920240.760.220.843.6045%1.91
4Janni SerraAGFvs289310.680.001.552.7150%2.13
5Levy NeneNordsjællandvs4110830.660.251.504.0735%2.16
6Alexander SimmelhackSilkeborg IFvs478380.640.110.971.9344%2.58
7Adam BuksaFC Midtjyllandvs2719110.610.050.853.4948%1.55
8Kelvin EhibhatiomhanHorsens86150.590.000.732.7845%0.88
9Youssoufa MoukokoFC Københavnvs2613860.580.131.233.4444%3.05
10Jakob BondeHorsens124630.580.001.172.14–2.72
11German OnugkhaFC Københavnvs3020570.570.040.613.4649%1.27
12Yonis NjohViborg FF2413110.550.070.892.1340%3.09
13Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
14Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
15Jordan LarssonFC København5636720.510.272.032.4542%3.19
16Patrick MortensenBrøndby IFvs7152890.510.000.712.3345%1.43
17Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
18Tonni AdamsenSilkeborg IFvs6452850.490.191.872.6139%2.21
19Frederik GytkjaerLyngby Boldklubvs3616450.490.110.821.9734%2.46
20Friday EtimFC Midtjyllandvs2518510.490.191.462.9247%3.74
21Nicklas HeleniusAalborg BKvs165640.480.480.801.7652%3.03
22Conrad HarderNordsjællandvs75870.460.460.924.7541%3.37
23Jonatan LindekildeFredericia179850.460.180.732.9243%3.65
24Ola SolbakkenNordsjælland1811840.460.081.372.3639%0.68
25Hjalte Boe RasmussenNordsjælland235950.450.301.362.5726%3.33

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.