FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Oliver Ross

Silkeborg IF · Left Wing

40
Kampe
2500
Minutter
8
Mål
3
Assists
6.94
Rating
Mål0.29 · 60. percentil · nr. 26 af 63Assists0.11 · 44. percentil · nr. 36 af 63Shots2.05 · 42. percentil · nr. 37 af 63Key passes1.19 · 27. percentil · nr. 46 af 63Big chances created0.40 · 69. percentil · nr. 20 af 63Accurate crosses0.54 · 35. percentil · nr. 41 af 63Passes in final third2.74 · 48. percentil · nr. 33 af 63Successful dribbles1.15 · 47. percentil · nr. 34 af 63Duels won43% · 53. percentil · nr. 29 af 61Ball recoveries2.12 · 5. percentil · nr. 60 af 63MålAssistsShotsKey passesBig chances createdAccurate crossesPasses in final thirdSuccessful dribblesDuels wonBall recoveries
Oliver Ross
  • Mål60. percentil · nr. 26 af 63
    0.29
  • Assists44. percentil · nr. 36 af 63
    0.11
  • Shots42. percentil · nr. 37 af 63
    2.05
  • Key passes27. percentil · nr. 46 af 63
    1.19
  • Big chances created69. percentil · nr. 20 af 63
    0.40
  • Accurate crosses35. percentil · nr. 41 af 63
    0.54
  • Passes in final third48. percentil · nr. 33 af 63
    2.74
  • Successful dribbles47. percentil · nr. 34 af 63
    1.15
  • Duels won53. percentil · nr. 29 af 61
    43%
  • Ball recoveries5. percentil · nr. 60 af 63
    2.12

Percentil blandt 63 kanter og offensive midtbanespillere med mindst 450 minutter i sæsonerne 2024/25 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC København64790.940.000.563.76–0.75
2Alexander SimmelhackSilkeborg IF325350.840.170.842.3643%2.86
3Mathias KvistgaardenBrøndby IF2920240.760.220.843.6045%1.91
4Friday EtimFC Midtjylland106100.740.441.183.3949%3.69
5Yonis NjohViborg FFvs148100.670.000.782.4440%2.56
6Adam BuksaFC Midtjylland2417020.630.050.793.6048%1.69
7Patrick MortensenBrøndby IF3929820.630.000.542.4444%1.57
8Kelvin EhibhatiomhanHorsensvs86150.590.000.732.7845%0.88
9German OnugkhaVejle Boldklub2920480.570.040.623.4349%1.27
10FranculinoFC Midtjylland3219690.550.141.143.0233%3.11
11Benjamin NygrenNordsjællandvs3025550.530.071.662.8246%3.35
12Jordan LarssonFC Københavnvs2413800.520.201.702.0243%2.48
13Tonni AdamsenSilkeborg IF3326780.500.131.712.8639%2.32
14Simen Bolkan NordliRanders FCvs3225240.500.462.752.3540%3.32
15Frederik GytkjaerLyngby Boldklub3616450.490.110.821.9734%2.46
16Mohamed ElyounoussiFC København3627970.480.292.543.5746%4.05
17Nicklas HeleniusAalborg BK165640.480.480.801.7652%3.03
18Conrad HarderNordsjælland75870.460.460.924.7541%3.37
19Lirim QamiliSønderjyske Fodboldvs2921570.460.211.132.3440%3.17
20Mads AggerSønderjyske Fodboldvs2615990.450.171.692.2042%2.08
21Mohamed TouréRanders FC2814120.450.191.152.3638%2.68
22Younes BakizSilkeborg IFvs3020270.440.311.152.8049%2.53
23Dorian HanzaViborg FF108180.440.111.212.3134%1.87
24Callum McCowattAGFvs3418730.430.241.493.0840%4.08
25Levy NeneNordsjælland216280.430.141.434.0138%2.15

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.