FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Sofus Johannesen

Fredericia · Central Midfield

23
Kampe
1275
Minutter
6
Mål
2
Assists
6.89
Rating
Mål0.42 · 98. percentil · nr. 3 af 88Assists0.14 · 74. percentil · nr. 24 af 88Key passes0.99 · 56. percentil · nr. 39 af 88Passes in final third2.61 · 1. percentil · nr. 87 af 88Pass accuracy73% · 0. percentil · nr. 88 af 88Possession lost17.51 · 2. percentil · nr. 86 af 88Ball recoveries4.59 · 47. percentil · nr. 47 af 88Tackles won0.71 · 8. percentil · nr. 81 af 88Interceptions1.06 · 46. percentil · nr. 48 af 88Duels won50% · 38. percentil · nr. 54 af 87MålAssistsKey passesPasses in final thirdPass accuracyPossession lost ↓Ball recoveriesTackles wonInterceptionsDuels won
Sofus Johannesen
  • Mål98. percentil · nr. 3 af 88
    0.42
  • Assists74. percentil · nr. 24 af 88
    0.14
  • Key passes56. percentil · nr. 39 af 88
    0.99
  • Passes in final third1. percentil · nr. 87 af 88
    2.61
  • Pass accuracy0. percentil · nr. 88 af 88
    73%
  • Possession lostlavere er bedre2. percentil · nr. 86 af 88
    17.51
  • Ball recoveries47. percentil · nr. 47 af 88
    4.59
  • Tackles won8. percentil · nr. 81 af 88
    0.71
  • Interceptions46. percentil · nr. 48 af 88
    1.06
  • Duels won38. percentil · nr. 54 af 87
    50%

Percentil blandt 88 centrale midtbanespillere med mindst 450 minutter i sæsonerne 2024/25 og 2025/26. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC København64790.940.000.563.76–0.75
2FranculinoFC Midtjylland4930420.830.181.123.1136%2.96
3Mathias KvistgaardenBrøndby IF2920240.760.220.843.6045%1.91
4Levy NeneNordsjælland4010190.710.261.413.8935%2.03
5Alexander SimmelhackSilkeborg IF437790.690.121.041.9643%2.31
6Youssoufa MoukokoFC København2412060.670.151.273.8146%3.13
7Adam BuksaFC Midtjylland2719110.610.050.853.4948%1.55
8German OnugkhaFC København3020570.570.040.613.4649%1.27
9Yonis NjohViborg FF2413110.550.070.892.1340%3.09
10Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
11Jordan LarssonFC København5536030.520.252.052.5042%3.20
12Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
13Janni SerraAGF205190.520.001.212.2546%2.77
14Patrick MortensenAGF6450200.520.000.752.2644%1.47
15Frederik GytkjaerLyngby Boldklub2714420.500.120.871.9333%2.50
16Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
17Tonni AdamsenSilkeborg IF6452850.490.191.872.6139%2.21
18Nicklas HeleniusAalborg BK165640.480.480.801.7652%3.03
19Jona NiemiecOdense BK259490.470.190.662.8540%2.18
20Sho FukudaBrøndby IF239690.460.091.112.3247%3.72
21Ola SolbakkenNordsjælland1711710.460.081.382.3840%0.69
22Conrad HarderNordsjælland75870.460.460.924.7541%3.37
23Jonatan LindekildeFredericiavs179850.460.180.732.9243%3.65
24Mikkel DuelundVejle Boldklubvs3416160.450.060.842.9049%3.90
25Viktor DadasonFC København176220.430.141.592.3240%2.32

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25 og 2025/26, lagt sammen til én linje pr. spiller.