FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Sofus Johannesen

Fredericia · Central Midfield

22
Kampe
1274
Minutter
6
Mål
2
Assists
6.89
Rating
Mål0.42 · 95. percentil · nr. 4 af 60Assists0.14 · 68. percentil · nr. 20 af 60Key passes0.99 · 56. percentil · nr. 27 af 60Passes in final third2.61 · 3. percentil · nr. 58 af 60Pass accuracy73% · 0. percentil · nr. 59 af 59Possession lost17.52 · 2. percentil · nr. 59 af 60Ball recoveries4.59 · 36. percentil · nr. 39 af 60Tackles won0.64 · 5. percentil · nr. 57 af 60Interceptions1.06 · 37. percentil · nr. 38 af 60Duels won49% · 39. percentil · nr. 36 af 58MålAssistsKey passesPasses in final thirdPass accuracyPossession lost ↓Ball recoveriesTackles wonInterceptionsDuels won
Sofus Johannesen
  • Mål95. percentil · nr. 4 af 60
    0.42
  • Assists68. percentil · nr. 20 af 60
    0.14
  • Key passes56. percentil · nr. 27 af 60
    0.99
  • Passes in final third3. percentil · nr. 58 af 60
    2.61
  • Pass accuracy0. percentil · nr. 59 af 59
    73%
  • Possession lostlavere er bedre2. percentil · nr. 59 af 60
    17.52
  • Ball recoveries36. percentil · nr. 39 af 60
    4.59
  • Tackles won5. percentil · nr. 57 af 60
    0.64
  • Interceptions37. percentil · nr. 38 af 60
    1.06
  • Duels won39. percentil · nr. 36 af 58
    49%

Percentil blandt 60 centrale midtbanespillere med mindst 450 minutter i sæson 2025/26. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1FranculinoFC Midtjylland2113431.140.201.142.8839%2.95
2Levy NeneNordsjælland204550.990.401.584.1531%2.18
3Youssoufa MoukokoFC København2412060.670.151.273.8146%3.13
4Valdemar ByskovFC Midtjyllandvs2810960.570.252.382.4643%7.47
5Kristall Máni IngasonSønderjyske Fodbold149520.570.191.321.4244%3.12
6Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
7Janni SerraAGF205190.520.001.212.2546%2.77
8Jordan LarssonFC København3222920.510.312.242.7142%3.61
9Tonni AdamsenSilkeborg IF3126070.480.242.042.3540%2.11
10Jona NiemiecOdense BK259490.470.190.662.8540%2.18
11Sho FukudaBrøndby IF239690.460.091.112.3247%3.72
12Ola SolbakkenNordsjælland1711710.460.081.382.3840%0.69
13Mikkel DuelundVejle Boldklubvs2515640.460.060.812.7048%3.68
14Jonatan LindekildeFredericiavs179850.460.180.732.9243%3.65
15Viktor DadasonFC København176220.430.141.592.3240%2.32
16Viktor ClaessonFC København2912600.430.071.072.5742%2.36
17Ibrahim AdelNordsjælland116310.430.140.294.2838%3.00
18Sofus JohannesenFredericia2212740.420.140.992.9049%4.59
19Alexander LindNordsjælland1813160.410.211.232.6045%1.37
20Tobias BechAGF3227130.400.131.093.1542%3.42
21Oscar BuchFredericia2213580.400.070.862.1942%5.04
22Aral ŞimşirFC Midtjylland3120400.400.663.222.4344%3.57
23Júnior BrumadoFC Midtjylland2111360.400.241.032.6148%4.04
24Fiete ArpOdense BK3022780.400.162.172.2144%4.46
25Callum McCowattSilkeborg IF3225110.390.181.362.8752%4.27

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæson 2025/26.