FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Frederik Gytkjaer

Lyngby Boldklub · Centre Forward

36
Kampe
1645
Minutter
9
Mål
2
Assists
6.85
Rating
Mål0.49 · 79. percentil · nr. 10 af 43Assists0.11 · 36. percentil · nr. 28 af 43Shots1.97 · 17. percentil · nr. 36 af 43Shot accuracy36% · 35. percentil · nr. 23 af 35Key passes0.82 · 24. percentil · nr. 33 af 43Big chances created0.33 · 74. percentil · nr. 12 af 43Successful dribbles0.22 · 17. percentil · nr. 36 af 43Aerials won1.64 · 45. percentil · nr. 24 af 43Duels won34% · 13. percentil · nr. 36 af 41Ball recoveries2.46 · 52. percentil · nr. 21 af 43MålAssistsShotsShot accuracyKey passesBig chances createdSuccessful dribblesAerials wonDuels wonBall recoveries
Frederik Gytkjaer
  • Mål79. percentil · nr. 10 af 43
    0.49
  • Assists36. percentil · nr. 28 af 43
    0.11
  • Shots17. percentil · nr. 36 af 43
    1.97
  • Shot accuracy35. percentil · nr. 23 af 35
    36%
  • Key passes24. percentil · nr. 33 af 43
    0.82
  • Big chances created74. percentil · nr. 12 af 43
    0.33
  • Successful dribbles17. percentil · nr. 36 af 43
    0.22
  • Aerials won45. percentil · nr. 24 af 43
    1.64
  • Duels won13. percentil · nr. 36 af 41
    34%
  • Ball recoveries52. percentil · nr. 21 af 43
    2.46

Percentil blandt 43 angribere med mindst 450 minutter i sæsonerne 2024/25 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1Orri ÓskarssonFC Københavnvs64790.940.000.563.76–0.75
2Alexander SimmelhackSilkeborg IFvs325350.840.170.842.3643%2.86
3Mathias KvistgaardenBrøndby IFvs2920240.760.220.843.6045%1.91
4Friday EtimFC Midtjyllandvs106100.740.441.183.3949%3.69
5Yonis NjohViborg FF148100.670.000.782.4440%2.56
6Adam BuksaFC Midtjyllandvs2417020.630.050.793.6048%1.69
7Patrick MortensenBrøndby IFvs3929820.630.000.542.4444%1.57
8Kelvin EhibhatiomhanHorsens86150.590.000.732.7845%0.88
9German OnugkhaVejle Boldklubvs2920480.570.040.623.4349%1.27
10FranculinoFC Midtjyllandvs3219690.550.141.143.0233%3.11
11Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
12Jordan LarssonFC København2413800.520.201.702.0243%2.48
13Tonni AdamsenSilkeborg IFvs3326780.500.131.712.8639%2.32
14Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
15Frederik GytkjaerLyngby Boldklub3616450.490.110.821.9734%2.46
16Mohamed ElyounoussiFC Københavnvs3627970.480.292.543.5746%4.05
17Nicklas HeleniusAalborg BKvs165640.480.480.801.7652%3.03
18Conrad HarderNordsjællandvs75870.460.460.924.7541%3.37
19Lirim QamiliSønderjyske Fodbold2921570.460.211.132.3440%3.17
20Mads AggerSønderjyske Fodbold2615990.450.171.692.2042%2.08
21Mohamed TouréRanders FCvs2814120.450.191.152.3638%2.68
22Younes BakizSilkeborg IF3020270.440.311.152.8049%2.53
23Dorian HanzaViborg FFvs108180.440.111.212.3134%1.87
24Callum McCowattAGF3418730.430.241.493.0840%4.08
25Levy NeneNordsjællandvs216280.430.141.434.0138%2.15

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.