FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Magnus Jensen

FC Midtjylland · Centre Back

38
Kampe
3282
Minutter
6
Mål
0
Assists
7.08
Rating
Mål0.16 · 94. percentil · nr. 4 af 54Assists0.00 · 0. percentil · nr. 26 af 54Pass accuracy85% · 26. percentil · nr. 40 af 54Long balls won4.06 · 81. percentil · nr. 11 af 54Tackles won0.69 · 28. percentil · nr. 39 af 54Interceptions1.21 · 51. percentil · nr. 27 af 54Clearances6.94 · 83. percentil · nr. 10 af 54Aerials won3.37 · 89. percentil · nr. 7 af 54Duels won63% · 83. percentil · nr. 9 af 49Dribbled past0.52 · 47. percentil · nr. 29 af 54MålAssistsPass accuracyLong balls wonTackles wonInterceptionsClearancesAerials wonDuels wonDribbled past ↓
Magnus Jensen
  • Mål94. percentil · nr. 4 af 54
    0.16
  • Assists0. percentil · nr. 26 af 54
    0.00
  • Pass accuracy26. percentil · nr. 40 af 54
    85%
  • Long balls won81. percentil · nr. 11 af 54
    4.06
  • Tackles won28. percentil · nr. 39 af 54
    0.69
  • Interceptions51. percentil · nr. 27 af 54
    1.21
  • Clearances83. percentil · nr. 10 af 54
    6.94
  • Aerials won89. percentil · nr. 7 af 54
    3.37
  • Duels won83. percentil · nr. 9 af 49
    63%
  • Dribbled pastlavere er bedre47. percentil · nr. 29 af 54
    0.52

Percentil blandt 54 midterforsvarere med mindst 450 minutter i sæsonerne 2025/26 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1FranculinoFC Midtjylland2516131.000.171.172.6237%3.12
2Levy NeneNordsjælland215190.870.351.734.5132%2.43
3Janni SerraAGF289310.680.001.552.7150%2.13
4Oliver RossSilkeborg IF2310570.600.171.192.6448%3.75
5Kelvin EhibhatiomhanHorsens86150.590.000.732.7845%0.88
6Youssoufa MoukokoFC København2613860.580.131.233.4444%3.05
7Jakob BondeHorsens124630.580.001.172.14–2.72
8Kristall Máni IngasonSønderjyske Fodbold149520.570.191.321.4244%3.12
9Valdemar ByskovFC Midtjylland3212950.560.352.362.5044%7.30
10Agon MucolliFredericia166870.520.131.703.2842%2.62
11Jordan LarssonFC København3323610.500.342.212.6342%3.58
12Friday EtimFC Midtjylland2518510.490.191.462.9247%3.74
13Tonni AdamsenSilkeborg IF3126070.480.242.042.3540%2.11
14Alexander LindNordsjælland2617470.460.211.442.5844%1.65
15Mikkel DuelundVejle Boldklub2515640.460.060.812.7048%3.68
16Jonatan LindekildeFredericia179850.460.180.732.9243%3.65
17Ola SolbakkenNordsjælland1811840.460.081.372.3639%0.68
18Hjalte Boe RasmussenNordsjælland235950.450.301.362.5726%3.33
19Viktor ClaessonFC København2912600.430.071.072.5742%2.36
20Jona NiemiecOdense BK2710530.430.170.852.8241%2.22
21Jacob Brøchner AmbækBrøndby IF3219430.420.000.742.5942%2.18
22Callum McCowattAGF4130860.410.201.462.8050%4.37
23Mohamed ElyounoussiFC København3830960.410.322.302.9449%3.84
24Oscar BuchFredericia2213580.400.070.862.1942%5.04
25Aral ŞimşirFC Midtjylland3120400.400.663.222.4344%3.57

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2025/26 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.