FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Alexander Lind

Nordsjælland · Centre Forward

26
Kampe
1747
Minutter
9
Mål
4
Assists
6.90
Rating
Mål0.46 · 78. percentil · nr. 6 af 24Assists0.21 · 83. percentil · nr. 5 af 24Shots2.58 · 52. percentil · nr. 12 af 24Shot accuracy38% · 35. percentil · nr. 16 af 24Key passes1.44 · 70. percentil · nr. 8 af 24Big chances created0.15 · 39. percentil · nr. 15 af 24Successful dribbles0.62 · 22. percentil · nr. 19 af 24Aerials won2.06 · 61. percentil · nr. 10 af 24Duels won44% · 65. percentil · nr. 9 af 24Ball recoveries1.65 · 4. percentil · nr. 23 af 24MålAssistsShotsShot accuracyKey passesBig chances createdSuccessful dribblesAerials wonDuels wonBall recoveries
Alexander Lind
  • Mål78. percentil · nr. 6 af 24
    0.46
  • Assists83. percentil · nr. 5 af 24
    0.21
  • Shots52. percentil · nr. 12 af 24
    2.58
  • Shot accuracy35. percentil · nr. 16 af 24
    38%
  • Key passes70. percentil · nr. 8 af 24
    1.44
  • Big chances created39. percentil · nr. 15 af 24
    0.15
  • Successful dribbles22. percentil · nr. 19 af 24
    0.62
  • Aerials won61. percentil · nr. 10 af 24
    2.06
  • Duels won65. percentil · nr. 9 af 24
    44%
  • Ball recoveries4. percentil · nr. 23 af 24
    1.65

Percentil blandt 24 angribere med mindst 900 minutter i sæsonerne 2025/26 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1FranculinoFC Midtjyllandvs2516131.000.171.172.6237%3.12
2Janni SerraAGFvs289310.680.001.552.7150%2.13
3Oliver RossSilkeborg IF2310570.600.171.192.6448%3.75
4Youssoufa MoukokoFC Københavnvs2613860.580.131.233.4444%3.05
5Kristall Máni IngasonSønderjyske Fodbold149520.570.191.321.4244%3.12
6Valdemar ByskovFC Midtjylland3212950.560.352.362.5044%7.30
7Jordan LarssonFC København3323610.500.342.212.6342%3.58
8Friday EtimFC Midtjyllandvs2518510.490.191.462.9247%3.74
9Tonni AdamsenSilkeborg IFvs3126070.480.242.042.3540%2.11
10Alexander LindNordsjælland2617470.460.211.442.5844%1.65
11Mikkel DuelundVejle Boldklub2515640.460.060.812.7048%3.68
12Jonatan LindekildeFredericia179850.460.180.732.9243%3.65
13Ola SolbakkenNordsjælland1811840.460.081.372.3639%0.68
14Viktor ClaessonFC Københavnvs2912600.430.071.072.5742%2.36
15Jona NiemiecOdense BKvs2710530.430.170.852.8241%2.22
16Jacob Brøchner AmbækBrøndby IFvs3219430.420.000.742.5942%2.18
17Callum McCowattAGF4130860.410.201.462.8050%4.37
18Mohamed ElyounoussiFC Københavnvs3830960.410.322.302.9449%3.84
19Oscar BuchFredericia2213580.400.070.862.1942%5.04
20Aral ŞimşirFC Midtjylland3120400.400.663.222.4344%3.57
21Júnior BrumadoFC Midtjyllandvs2111360.400.241.032.6148%4.04
22Fiete ArpOdense BK3827770.390.132.072.3743%4.47
23Viktor DadasonFC Københavnvs249580.380.091.502.6343%2.82
24Olti HyseniBrøndby IF4121720.370.331.573.1943%4.77
25Patrick MortensenBrøndby IFvs3925760.350.000.842.3447%1.19

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2025/26 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.