FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Sofus Johannesen

Fredericia · Central Midfield

23
Kampe
1275
Minutter
6
Mål
2
Assists
6.89
Rating
Mål0.42 · 97. percentil · nr. 3 af 76Assists0.14 · 71. percentil · nr. 23 af 76Key passes0.99 · 56. percentil · nr. 34 af 76Passes in final third2.61 · 1. percentil · nr. 75 af 76Pass accuracy73% · 0. percentil · nr. 76 af 76Possession lost17.51 · 1. percentil · nr. 75 af 76Ball recoveries4.59 · 45. percentil · nr. 42 af 76Tackles won0.71 · 7. percentil · nr. 71 af 76Interceptions1.06 · 45. percentil · nr. 42 af 76Duels won50% · 35. percentil · nr. 50 af 76MålAssistsKey passesPasses in final thirdPass accuracyPossession lost ↓Ball recoveriesTackles wonInterceptionsDuels won
Sofus Johannesen
  • Mål97. percentil · nr. 3 af 76
    0.42
  • Assists71. percentil · nr. 23 af 76
    0.14
  • Key passes56. percentil · nr. 34 af 76
    0.99
  • Passes in final third1. percentil · nr. 75 af 76
    2.61
  • Pass accuracy0. percentil · nr. 76 af 76
    73%
  • Possession lostlavere er bedre1. percentil · nr. 75 af 76
    17.51
  • Ball recoveries45. percentil · nr. 42 af 76
    4.59
  • Tackles won7. percentil · nr. 71 af 76
    0.71
  • Interceptions45. percentil · nr. 42 af 76
    1.06
  • Duels won35. percentil · nr. 50 af 76
    50%

Percentil blandt 76 centrale midtbanespillere med mindst 900 minutter i sæsonerne 2024/25 og 2025/26. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1FranculinoFC Midtjylland4930420.830.181.123.1136%2.96
2Mathias KvistgaardenBrøndby IF2920240.760.220.843.6045%1.91
3Levy NeneNordsjælland4010190.710.261.413.8935%2.03
4Youssoufa MoukokoFC København2412060.670.151.273.8146%3.13
5Adam BuksaFC Midtjylland2719110.610.050.853.4948%1.55
6German OnugkhaFC København3020570.570.040.613.4649%1.27
7Yonis NjohViborg FF2413110.550.070.892.1340%3.09
8Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
9Jordan LarssonFC København5536030.520.252.052.5042%3.20
10Patrick MortensenAGF6450200.520.000.752.2644%1.47
11Frederik GytkjaerLyngby Boldklub2714420.500.120.871.9333%2.50
12Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
13Tonni AdamsenSilkeborg IF6452850.490.191.872.6139%2.21
14Jona NiemiecOdense BK259490.470.190.662.8540%2.18
15Sho FukudaBrøndby IF239690.460.091.112.3247%3.72
16Ola SolbakkenNordsjælland1711710.460.081.382.3840%0.69
17Jonatan LindekildeFredericiavs179850.460.180.732.9243%3.65
18Mikkel DuelundVejle Boldklubvs3416160.450.060.842.9049%3.90
19Lirim QamiliSønderjyske Fodbold5133230.430.161.002.5540%3.44
20Sofus JohannesenFredericia2312750.420.140.992.8950%4.59
21Yuito SuzukiBrøndby IF3226110.410.211.932.4137%3.79
22Isak JensenViborg FF2719640.410.091.512.4345%3.62
23Valdemar ByskovFC Midtjyllandvs5020160.400.222.142.3748%6.74
24Callum McCowattSilkeborg IF5738090.400.191.353.0249%4.09
25Oscar BuchFredericia2213580.400.070.862.1942%5.04

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25 og 2025/26, lagt sammen til én linje pr. spiller.