FCK DATA

fck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundaysfck.dk#fcklivebold.dkKvart i BoldAbsalons RadioFCK PodcastFanradioCopenhagen Sundays

Sofus Johannesen

FC Midtjylland · Central Midfield

30
Kampe
1600
Minutter
6
Mål
2
Assists
6.82
Rating
Mål0.34 · 95. percentil · nr. 5 af 80Assists0.11 · 53. percentil · nr. 38 af 80Key passes1.13 · 62. percentil · nr. 31 af 80Passes in final third3.04 · 6. percentil · nr. 75 af 80Pass accuracy73% · 1. percentil · nr. 79 af 80Possession lost18.51 · 1. percentil · nr. 79 af 80Ball recoveries4.22 · 30. percentil · nr. 56 af 80Tackles won0.67 · 6. percentil · nr. 75 af 80Interceptions1.24 · 58. percentil · nr. 34 af 80Duels won48% · 32. percentil · nr. 55 af 80MålAssistsKey passesPasses in final thirdPass accuracyPossession lost ↓Ball recoveriesTackles wonInterceptionsDuels won
Sofus Johannesen
  • Mål95. percentil · nr. 5 af 80
    0.34
  • Assists53. percentil · nr. 38 af 80
    0.11
  • Key passes62. percentil · nr. 31 af 80
    1.13
  • Passes in final third6. percentil · nr. 75 af 80
    3.04
  • Pass accuracy1. percentil · nr. 79 af 80
    73%
  • Possession lostlavere er bedre1. percentil · nr. 79 af 80
    18.51
  • Ball recoveries30. percentil · nr. 56 af 80
    4.22
  • Tackles won6. percentil · nr. 75 af 80
    0.67
  • Interceptions58. percentil · nr. 34 af 80
    1.24
  • Duels won32. percentil · nr. 55 af 80
    48%

Percentil blandt 80 centrale midtbanespillere med mindst 900 minutter i sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27. Værdier er pr. 90 minutter, medmindre andet er angivet — samme udvalg som Spillertabellen nedenfor.

Spillertabel

#SpillerSammenlignKMinMålAssistsKey passesShotsDuels wonBall recoveries
1FranculinoFC Midtjylland5333120.790.161.142.9635%3.04
2Mathias KvistgaardenBrøndby IF2920240.760.220.843.6045%1.91
3Janni SerraAGF289310.680.001.552.7150%2.13
4Levy NeneNordsjælland4110830.660.251.504.0735%2.16
5Adam BuksaFC Midtjylland2719110.610.050.853.4948%1.55
6Youssoufa MoukokoFC København2613860.580.131.233.4444%3.05
7German OnugkhaFC København3020570.570.040.613.4649%1.27
8Yonis NjohViborg FF2413110.550.070.892.1340%3.09
9Benjamin NygrenNordsjælland3025550.530.071.662.8246%3.35
10Jordan LarssonFC København5636720.510.272.032.4542%3.19
11Patrick MortensenBrøndby IF7152890.510.000.712.3345%1.43
12Simen Bolkan NordliRanders FC3225240.500.462.752.3540%3.32
13Tonni AdamsenSilkeborg IF6452850.490.191.872.6139%2.21
14Frederik GytkjaerLyngby Boldklub3616450.490.110.821.9734%2.46
15Friday EtimFC Midtjylland2518510.490.191.462.9247%3.74
16Jonatan LindekildeFredericiavs179850.460.180.732.9243%3.65
17Ola SolbakkenNordsjælland1811840.460.081.372.3639%0.68
18Mikkel DuelundVejle Boldklubvs3416160.450.060.842.9049%3.90
19Jona NiemiecOdense BK2710530.430.170.852.8241%2.22
20Lirim QamiliSønderjyske Fodbold5434140.420.161.002.5039%3.43
21Alexander LindNordsjælland2919490.420.181.392.5944%1.57
22Jacob Brøchner AmbækBrøndby IF3419580.410.000.742.5741%2.21
23Yuito SuzukiBrøndby IF3226110.410.211.932.4137%3.79
24Isak JensenViborg FF2719640.410.091.512.4345%3.62
25Callum McCowattAGF6643840.410.211.422.9647%4.19

K = kampe · Min = spillede minutter. Alle værdier er pr. 90 minutter for sæsonerne 2024/25, 2025/26 og 2026/27, lagt sammen til én linje pr. spiller.